İklimlendirme Sistemleri

TEDARİK - UYGULAMA - MONTAJ - BAKIM - ARIZA TESPİT

İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ BAKIM - ARIZA TESPİT - MONTAJ - İYİLEŞTİRME


Evde veya iş yerlerimizde kullandığımız iklimlendirme sistemleri diğer adı ile klimalarımız ortamlardaki ısı düzeyini dengeleyerek daha yaşanılabilir ortamlar oluşturmak için gerek duyduğumuz ve geliştirdiğimiz sistemlerdir. Klima sistemleri dış ünitede bulunan gaz basıncının soğutulması ile gazın iç ünite yuvalarında dolaşarak havayı soğutması veya ısıtması beklenir. İç ünitede bulunan termostat yardımı ile giriş havası ısısı ölçülerek elektronik sisteme girilen dereceye ulaştırıldığında durmak ve ısı değişimi ile birlikte yeniden çalışması sağlanmaktadır. Mevsimsel geçişler sebebi ile havada ve ortamın ne sıklıkla kullanıldığı / temizlendiğine göre de değişen bakım ihtiyaçları doğmaktadır. Yaşadığımız ortamdaki havada dış etkenler ile oluşan toz partiküllerini vakum yaptığı sırada içerisine çekerek zamanla vakum yollarında kirlenmeye sebep olmakta ve tıkanmaktadır. Uzun süreli bakımsız kullanımlarda toz tüm sisteme yapışır ve temizlenmesi oldukça zor hale gelir. Yağ, toz ve diğer çevresel faktörler diğer maddeler ile birleştiklerinde kötü bir koku ortaya çıkar. Bu koku ortama tekrar verildiğinde ise dayanılamayacak kadar kötü hal alabilir. Bu durumdan tek kurtuluş yolu ise temizlik, temizlenemeyecek durumda ise parça (filtre ve havayı temizleyen diğer parçalar) değişikliği gerekir. Klimalar çeşitlerine ve güçlerine göre uygun kullanım alanlarına yerleştirilir. Bazı alanları ölçülerinin uygun olup olmaması durumuna göre duvar tipi ve salon tipi klimalar kullanılarak sistemin ortama uygun olması sağlanabilmektedir. Her iki türde de filtre ve diğer aksamlar farklı yerleşimlere sahip olsa da mantıksal olarak akış şeması birbirine yakındır.

Klimalarınız ve iklimlendirme sistemlerinizi filtrelerinin toz ve diğer pislikler ile kaplanmasından dolayı sağlıklı çalışamama durumu oluşmaktadır. Klimalarınızın sağladığı kirli hava alerjen içerebilir. Alerjik hastalıklarınız, astım KOAH gibi hastalıklarınız tetiklenebilir ve bu durum oldukça tehlikelidir. Ayrıca klima serpatinlerinin ve filtrelerinin tıkanıklığından dolayı yeteri kadar ısıtma ve soğutma yapamadığı için sürekli olarak çalışarak fazla enerji harcamakta veya klima parçalarının ömrünün tüketilmesine neden olmaktadır. Ömrü tükenen klima parçaları arıza yaparak devreyi tamamlayamazlar ve çalışmayı durdurarak hata mesajı iletirler. Aç / Kapat yapmak veya vurmak elektronik bir arıza için yanlış çözümlerdir. Bu çözümleri denemek klimanın sadece bir parçasındaki arızanın tümüne yayılmasını tetikleyebilir, basit bir sorunu klimanın tamamına yayarak geri dönüşü zor bir hale sokabilir.

İklimlendirme Sistemleri, bakım ve arıza tespit aşamasında neler yapabiliriz ?


-Temizlenmesi gereken parçalardan olan kondenser ve evaparatörün klima temizliği için özel olarak üretilmiş alerjen içermeyen klima temizlik solüsyonu ile temizlenerek tüm kir ve bakterilerden uzaklaştırılması,
-Elektrik tesisatı bakımları, yenilenmesi, V otomat, voltaj-akım kontrolü,
-Gaz değerlerinin ölçülmesi ile gaz tipine göre azaltılması veya yükleme yapılması,
-Drenaj hattının temizliği,
-Bağlantıların doğru yapılandırılmasının kontrolü,
-Hava filtrelerinin temizliği,
-Estetik görüntü kontrolü ve düzenlemesi,
-İç ve dış ünitelerinin besleme gerilim ve akımlarının ölçülmesi,
Kontrol devrelerinin güvenliğinin tespiti,
Aktif durumda akım değerlerinin tespiti,
Alçak basınç devresi basınç kontrolleri,
Evaparatör hava emiş filtreleri kontrolü,
Önemli noktaların sıcak su ile temizlenmesi,
Drenaj hattında kaçak kontrolü,
Yüksek gerilim girişlerinde sorun tespiti,
Elektronik kartların kontrolü,
Bakır boru izolasyonları kontrolü ve yenilenmesi,
Termostat arıza tespit kontrolü,
Kablo, soket ve klemens bağlantıları üzerinde korozyon ve yıpranma testleri,
Gibi işlemler bünyemizce sağlanmaktadır. Bu işlemler klimanın rutin bakımlarıdır ve uzun ömürlü, sağlıklı çalışma esaslarının sağlanması için yapılabilecek temel işlemlerdir.


Düzenli olarak bakım onarım yapılan bir klimada neler gerçekleşir ?


Düzenli çalışabilir. -Uzun ömrü ile ekonominizi korur.
-Daha az elektrik sarfiyatı ortaya çıkarak ulaşmak istediğiniz konfora daha az enerji tüketerek ulaşabilirsiniz.
-Yaz-kış ayrımı yapmadan istediğiniz ısıya kolayca ve cihaz zorlanmadan ulaşabilirsiniz.
-Beklenmedik anlarda arıza yaparak zora sokmaz.

Periyodik olarak bakımları gerçekleştiren klimalar ile bakım yapılmayan klimalar arasında en az %25 oranında verim ve sarfiyat farkı oluşmaktadır. Elektrik giderleriniz azalarak daha az bir tutar karşılığında daha uzun süren ferahlık ve ısıya kavuşabilirsiniz. Kesintisiz faydalanma imkanına sahip olacağınız için minimum düzeyde arıza ihtimali ile kullanıma devam edebilirsiniz. Arıza oluşmayacağı için arıza giderleriniz en aza inerek teknik olarak tasarruf edilmesi sağlanır.

Klima bakım ve temizliklerinin sağlanmasındaki en önemli neden ise alüminyum yüzeylerde oluşan ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan “Lejyonel” bakterisinin ortadan kaldırılması sağlanır.

Güven Teknik; iklimlendirme sistemleri olarak bilinen klimalar ve soğutma sistemlerinin tamamında profesyonel olarak arıza bakım, montaj ve diğer periyodik bakımlarını sözleşme ile uygulayarak sahip olduğunuz cihazın ömrünü uzatmakta ve daha büyük maddi kayıplara yol açmadan arızaları gidererek kullanıma sunmaktadır.
TÜM GÜCÜMÜZLE

15 YILLIK KESİNTİSİZ TECRÜBE !


HAKKIMIZDA
+90 535 483 64 61